چگونه به مرغ عشق سخن گفتن یاد دهیم (آموزش جامع)

Admin
چگونه مرغ عشق را سخنگو کنیم - جوجه کشی دات کام

آموزش سخنگو کردن و دستی کردن مرغ عشق

مرغ عشق یکی از گونه های طوطی سانان می باشد که علاوه بر زیبایی از هوش و ذکاوت بالایی برخوردار است. این پرنده قدرت تقلید صدا و سوت ها و آهنگ ها را دارد. با آموزش و شرطی کردن می توان به مرغ عشق تکرار کلمه و حتی جمله گفتن را یاد داد. مرغ عشقی که توانایی سخنگویی داشته باشد، بسیار با ارزش بوده و حسابی می تواند صاحبش را سرگرم کند. در این نوشته از وب سایت جوجه کشی دات کام به نحوه دستی کردن و آموزش حرف زدن مرغ عشق پرداخته ایم.

دستی کردن مرغ عشق

اگر مرغ عشق دستی شود به صاحب خویش وابسته میشود و سخنگو کردن او نیز راحت تر خواهد بود. دستی کردن جوجه ها ساده تر از پرنده های بالغ میباشد. مخصوصا اگر جوجه را با سرلاک بزرگ کنید، در ادامه می توانید غذاهای نرم را به صورت دستی به او بدهید. برای دستی کردن جوجه ها به هنگام غذا دادن، آنها را نوازش کنید. جوجه ها معمولا از انسان ها نمی ترسند و تمایل زیادی به دریافت غذا دارند.

بنابراین در هر مرحله غذا دادن با نوازش نمودن آنها می توان ارتباط قوی با پرنده ایجاد نمود. در مورد دستی نمودن مرغ عشق بالغ نیز باید محیطی آرام و ساکت و به دور از ترس و استرس برای آنها فراهم کنید. در زمان غذا دادن هرگز با حرکات ناگهانی دست خود موجب ترس آنها نشوید. در واقع زمانیکه مرغ عشق در کف دست شماست سعی کنید بدون حرکت و یا تکان دادن دست خود بایستید و هیچ واکنشی نشان ندهید.

دستی نمودن مرغ عشق بالغ کمی زمان بر بوده و نیاز به صبر و حوصله دارد. در زمان ارزن دادن به مرغ عشق با دست، ممکن است او دست شما را گاز بگیرد. بنابراین از دستکش استفاده کنید. مرغ عشق ماده نسبت به نر پرخاشگر تر بوده و گاز او محکم تر است. اما با تکرار این کار و غذا دادن با دست، پرنده به این وضعیت عادت میکند و از نوک زدن دست بر می دارد. سپس او به تدریج به شما اعتماد نموده و از دست شما غذا خواهد گرفت.

برای دستی نمودن مرغ عشق لازم است که پرهای پرواز پرنده را کوتاه کنید. در غیر اینصورت او فرار خواهد کرد. این کار را فقط یک شخص متخصص و با تجربه می تواند انجام دهد. زیرا احتمال آسیب دیدن و ترسیدن پرنده با این کار بسیار بالاست.

آموزش دست آموز کردن مرغ عشق - جوجه کشی دات کام

مرغ عشق نر یا ماده؟ کدام یک برای سخنگویی بهتر است؟!

در پاسخ به این سوال باید گفت که هر دو نوع این پرنده یعنی مرغ عشق ماده و یا نر می توانند سخن گفتن را یاد بگیرند. مرغ عشق ماده زودتر می تواند سخنگو شود. او به سرعت با صاحب خود انس و خو می گیرد. اما مرغ عشق نر در سخنوری بهتر از ماده عمل میکند و کلمات را با وضوح بیشتر می تواند تکرار کند. مرغ عشق از جمله پرنده های باهوش بوده که تحت آموزش می تواند چندین کلمه و یا جمله را به حافظه اش بسپارد و صحبت کند. اما برای این کار لازم است که فضای مناسب را ایجاد کنید. فراموش نکنید که برای اینکار نیاز است که شما وقت زیادی با مرغ عشق خود بگذرانید و با او در تعامل باشید.

برای سخن گو کردن مرغ عشق لازم است که پرنده را به صورت تکی پرورش دهید.

 مرغ عشق پرنده ای با احساس بوده و در صورتی که به او محبت و توجه نشود، افسرده و پرخاشگر میشود. این پرندگان معمولا به صورت جفت نگه داری میشوند. اما اگر قصد دارید به مرغ عشق سخن گفتن را یاد دهید، لازم است که فقط یکی از این پرنده ها را تهیه کنید. اگر او جفت داشته باشد، به آموزش های شما بی توجه خواهد بود. حتی مرغ عشقی که قبلا با پرنده ای دیگر جفت خورده باشد، تمایل کمتری به یادگیری و سخنوری دارد.

سن مناسب مرغ عشق برای سخنگویی

بهتر است که مرغ عشق انتخابی شما کمتر از یک سال سن داشته باشد و به لحاظ جسمانی نیز سالم و سرحال و شاداب باشد. اگر توسط دستگاه جوجه کشی به تکثیر مرغ عشق پرداخته اید و می خواهید به یکی از جوجه های متولد شده سخن گفتن را یاد دهید لازم است تا سن 3 الی 4 ماهگی جوجه ها صبر کنید. بعد از سن 4 ماهگی جوجه ها تقربیا بزرگ شده اند و میتوان آموزش را شروع کرد.

صبور باشید و عجله نکنید

برای مرغ عشق خود یک معلم و آموزش دهنده صبور و مهربان باشید. اگر پرنده در ابتدا هیچ علاقه ای به شما نشان نمیدهد، از دست او عصبانی نشوید. صبر پیشه کنید. غریزه طبیعی آنها حکم می کند تا پرنده ابتدا نسبت به محیط جدید و صاحبش خیلی محتاط رفتار کند و سپس به صاحبش علاقه و یا توجه نشان دهد.

برای آموزش سخن گو کردن مرغ عشق از زبانی استفاده کنید که تسلط کامل به آن دارید. برای آموزش در قدم اول کلمات ساده را انتخاب کنید. بهتر است که برای مرغ عشق خود یک نام انتخاب نمایید و هر بار پرنده را با آن اسم صدا بزنید.

سرزنش و تنبیه مرغ عشق ممنوع!!!

هوش مرغ عشق آن قدر بالا نیست که کار خوب و یا زشت را از هم تشخیص دهد. اگر او خرابکاری کرده و یا مرتکب اشتباه شده، هرگر او را مجازات و یا سرزنش نکنید و بر سر مرغ عشق خود داد و فریاد نکشید. این کار می تواند باعث دلسردی و بی توجه شدن مرغ عشق به حرکات و گفتار شما شود و آموزش سخنگویی را با شکست مواجه میکند.

در زمان آموزش همیشه باید برای پرنده پاداش در نظر گرفته شود. او با این کار او شرطی خواهد شد. برای تشویق و پاداش دادن به مرغ عشق می توانید از مغزهای آجیل و یا تیکه های میوه ای که مرغ عشق به آن علاقه دارد، استفاده کنید.

باید به حرف زدن مرغ عشق آموزش دیده دقت کنید. اینکه او چه زمان اولین کلمه را بر سر زبان می آورد، قابل پیش بینی نیست. در برخی موارد مرغ عشق آموزش دیده در کمتر از 4 ماه و بی سر و صدا، کلمات را تکرار میکند. انتظار نداشته باشید که مرغ عشق سخنگو به وضوع کلمات را بر سر زبان بیاورد. هر چند او قدرت سخنوری دارد اما کلمات را با وضوح 100 درصدی بیان نمی کند.

تربیت کردن و حرف یاد دادن به مرغ عشق - جوجه کشی دات کام

از کلمات مثبت و لحن لطیف استفاده کنید

در زمان آموزش دادن به مرغ عشق از کلمات مثبت و پر انرژی همچون شیرین، زیبا، قوی، خوب و … استفاده کنید. به نظر می رسد که مرغ عشق صدای کودکان و زنان را آسان یاد میگیرد. زیرا صدای مردها خشن تر و زمخت تر از صدای زنان و کودکان می باشد. مرغ عشق با اشخاصی که صدای لطیف تری دارند، بیشتر احساس راحتی میکند.

آموزش دهنده مرغ عشق باید یک نفر باشد تا او سریع بتواند حرف زدن را یاد بگیرید.

می توانید برای مرغ عشق خود داستان و یا کتاب با صدای بلند بخوانید. همچنین می تونید صدای خود را ضبط کنید و یا برای او رادیو و تلویزیون پخش کنید. آنها بدین ترتیب به صدای انسان ها عادت نموده و میتوانند برخی از آنها را درک کنند. حتی ممکن است در حین انجام این کار پرنده یک کلمه از رادیو، یک کلمه از تلویزیون و در موقعیت های زمانی مختلف بالاخره یک کلمه را یاد بگیرد. این کار در طول فرایند یادگیری می تواند سرعت آموزش سخنوری مرغ عشق را بالا ببرد.

فراموش نکنید که تمام سختی کار در گفتن کلمه اول خواهد بود. بعد از آن مرغ عشق در مدت زمان بسیار کوتاهتر قادر به تکرار کلمه جدید و حتی جمله خواهد بود.

مقاله آموزش جفت زدن و جفت گیری مرغ عشق را مطالعه کنید.

نکات مهم به هنگام آموزش حرف زدن مرغ عشق

نکته اول: باید مرغ عشق به شما اعتماد کند و از شما نترسد. اگر او از رفتارهای شما و یا صدای شما وحشت زده شود، شما هیچ شانسی برای سخنگو کردن او نخواهید داشت. بنابراین در زمان آموزش با صدای تند و حرکات اضافه دست خود، پرنده را نترسانید. این کار فقط باعث ترس و استرس در آنها میشود.

نکته دوم: باید به صورت مکرر کلمه را در حضور مرغ عشق تکرار کنید. البته لازم نیست که حتما یک کلمه را اینقد تکرار کنید که مرغ عشق از دست شما خسته شود. برای تنوع می توانید از جمله ای استفاده کنید که شامل کلمه مورد نظر شما باشد. بعنوان مثال اگر هدف کلمه “سلام” است از جملاتی همچون سلام دوست من، سلام رفیق و جملات مشابه استفاده کنید. در زمان تکرار کلمه یا جمله آن را با صدای ملایم و کاملا واضح بیان کنید. در ضمن هر بار عینا کلمه را با همان لحن و همان تن صدا تکرار کنید.

زمان آموزش سخنگویی نباید بیش تر از 15دقیقه طول بکشد. در روز سعی کنید 4 الی 5 مرتبه و هر سری به مدت یک ربع به پرنده سخن گفتن یاد دهید.

نکته سوم: مرغ عشق قوه درک احساس دارد. او می تواند احساسات مختلف همچون عشق و محبت ورزیدن، ترس، عصبانیت و اندوه را تجربه کند. توضیح اینکه مرغ عشق چطور میتواند این احساسات را درک کند، کمی پیچیده است. اما نوازش و غذا دادن به جفت و رقصیدن برای او از نشانه های ابراز محبت و عشق ورزی این پرنده می باشد. همچنین مرغ عشق در زمان عصبانیت پرخاشگر شده و شروع به نوک زدن طرف مقابل خویش و جیغ زدن بر سر او میکند.

پرواز سریع، بی قراری و فرار نیز از آشکارترین علائم ترس در مرغ عشق می باشد. آنها در معرض صدای های بلند و ناگهانی و حرکات آنی دچار ترس میشوند.

مرغ عشق پرندگان اجتماعی هستند و یکی از دلایلی که این طوطی ها گفتار انسانی را یاد می گیرند این است که در طبیعت، زبان گله را از دیگر اعضای گله یاد می گیرند. در نتیجه آنها از ما یاد می گیرند و یکی از چیزهایی که می آموزند می تواند گفتار انسانی باشد.

فیلم مرغ عشق سخنگو

نکته چهارم عدم استفاده از اسباب بازی و یا آینه در طول آموزش: استفاده از وسایل سرگرم کننده همچون اسباب بازی و یا آینه در قفس مرغ عشق ممنوع است. در غیر اینصورت مرغ عشق بیشتر وقت خود را با این وسایل سپری میکند. حتی وجود آینه در قفس باعث می شود مرغ عشق با تصویر خود در آینه خو بگیرد و همانند جفت نسبت به او احساس داشته باشد.

نکته پنجم: کلمات را در زمان و مکان مناسب استفاده کنید. بعنوان مثال صبح هنگام زمانیکه پرنده را می بینید و یا کاور قفس او را بر می دارید به او سلام کنید. گفتن خداحافظی در هنگام ترک اتاق، گفتن آفرین بیا غذا بخور در زمان تغذیه و جملاتی از این قبیل باعث میشود پرنده نسبت به آن کلمات شرطی شود. این کلمات ملکه ذهن او خواهند شد و او ذهن خود را درگیر این کلمات خواهد کرد. این امر می تواند به سخنگویی آنها بسیار کمک کند.

به یاد داشته باشید که هر مرغ عشق شخصیت منحصر به فرد خود را دارد و استعداد سخنگویی آنها با هم فرق میکند. همچنین آنها در مقایسه با طوطی هایی مثل کاسکو، عروس هلندی، ماکائو و … بهره هوشی پایین تری دارند. برخی از مرغ عشق ها هرگز نمی توانند گفتار انسانی را تقلید کنند اما در تقلید صداها و سوت ها استعداد خوبی دارند. برخی از مرغ عشق ها نیز می توانند بالای چند 100 کلمه و یا گفتار انسانی را یاد گرفته و آن را به زبان بیاورند.

برای سخنگو شدن مرغ عشق نکته ای که مهم است سن پرنده بوده زیرا پرنده نباید به سن بلوغ رسیده باشد. لذا اگر قصد سخنگو کردن مرغ عشق را دارید باید از جوجگی این پرنده را تربیت کنید. جوجه مرغ عشق هایی که به اندازه کافی بزرگ شده و دونخور شده اند میتوانند آموزش های لازم برای سخنگو شدن را دریافت کنند. اگر مرغ عشق های شما بالغ هستند، بهتر است که برای سخنگو شدن بر روی آنها تمرکز نکنید.

شما میتوانید با خرید دستگاه جوجه کشی حرفه ای و تهیه تخم نطفه دار مرغ عشق به جوجه کشی از این پرنده بپردازید و در سن مناسب به جوجه ها گفتار انسانی را بیاموزید. در صفحه قیمت انواع دستگاه جوجه کشی خانگی و صنعتی بهترین دستگاه را با توجه به بودجه و نیاز خود انتخاب کنید.

دسته بندی مرغ عشق مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

99 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
نیایش
1 ماه گذشته

سلام من سه تا جوجه مرغ عشق دارم اگه روزی چن تا کلمه باهاشون کار کنم سخنگو میشن؟

ادریس
1 ماه گذشته

سلام من یک جفت مرغ عشق دارم که جوجه هم دارن ولی تازه فهمیدم مرغ عشق میتونه حرف بزنه الان که میام بهشون تمرین میدم نر میاد کنار قفس به دقت گوش میگیره من چی میگم ولی ماده حواس پرت هس ممکن اینها سخنگو بشن چون تو مقالتون گفتین که باید تنها نگهداری بشن

admin-m
ویرایشگر
Reply to  ادریس
1 ماه گذشته

سلام سنشون برای یادگیری زیاده . وقتی جفت باشن خیلی سخت سخن گو میشن . بذارید به جوجه هاشون برسن الان واسه سخن گو کردن زمان مناسبی هم نیست در کل
مرغ عشق خیلی سخت سخنگو میشه مثل مینا و عروس هلندی نیست

ستایش
3 ماه ها گذشته

سلام من یک جفت مرغ عشق خریدم
اینا کی به من عادت میکنن؟
و سخنگو میشن؟
ولی اصلا ماده حرف نمیزنه باید چیکار کنم؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  ستایش
3 ماه ها گذشته

سلام مقاله رو بخونید
اگه سنشون زیاد باشه سخنگو نمیشن

mohadeseh
3 ماه ها گذشته

سلام من دوتا مرغ عشق دارم یکی وحشی هست و ماده و یکی دیگه دستی هست به طوریکه روی دستم میشینه و تقریبا ۳.۴ ماهش هست میتونم سختکوش کنم؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  mohadeseh
3 ماه ها گذشته

سلام بله با تمرین زیاد و مستمر

Pooriya
7 ماه ها گذشته

سلام.
من دوتا جوجه مرغ عشق دارم دستین.
یکیشون کوچیک تره اون بزرگ تره بهش غذا میده.
میخواستم بدونم ک چجوری سنشونو.جنسیتشونو.بفهمم. کی برای سخنگو کردنشون اقدام کنم؟

قاسم زاده
Reply to  Pooriya
7 ماه ها گذشته

سلام، در مورد سخنگو شدن در مقاله گفتیه ایم.
برای تشخیص جنسیت مرغ عشق و تشخیص حدودی سن مرغ عشق هم مطلب جدا نوشتیم میتونید رو لینک هر یک کلیک کنید.

بهرامی
7 ماه ها گذشته

سلام‌ منم مرغ عشق از همان بچگی سرلاک دادم الانم هم دو نه خور هسته رو دستم می شینه از سرو گردن همه هم بالا میره ..الان چی بهش بدم زودتر به حرف بیایه با خودش ریز خونی هم میکنه الان دو ماهه است از چه زمانی شروع کنم به حرف زدن باهاش

Last edited 7 ماه ها گذشته by بهرامی
قاسم زاده
Reply to  بهرامی
7 ماه ها گذشته

سلام، تقریبا از 3 ماهگی میشه آموزش رو شروع کرد. نکات مقاله رو بخونید. فقط حواستون باشه سخنگو شدن مرغ عشق سخته یکم بستگی به استعداد اون پرنده و مهارت شما داره.

علی اصغر ناصری
10 ماه ها گذشته

سلام پلت برای مرغ عشق خوبه؟

قاسم زاده
Reply to  علی اصغر ناصری
10 ماه ها گذشته

سلام، بله پلت مخصوص اگه بگیرید خوبه ولی خب گرونه میتونید غذای متنوع دیگه هم تو برنامه غذایی اش استفاده کنید.

امیررضا
11 ماه ها گذشته

ببخشید بستگی به خود مرغ عشق نداره می‌تونه حرف بزنه دیگه فرق نمیکنه از چه نسلی هستش هرجا میرم می‌گن مرغ عشق حرف نمیزنه یا اگر بزنه قیمتش خیلی بالاس
فقط باید از یکی دو ماهگی حرف بزنم باهاش می‌تونه حرف بزنه خیلی‌ ممنون از پاسخ تون

Zimax
11 ماه ها گذشته

سلام ،مرغ عشق من نر هست ،فک کنم یکسالو دو سه ماهش باشه ،میتونه صحبت کردن یادبگیره؟

مهدی
1 سال گذشته

سلام مرغ عشق من تخم میزاره ولی تخمش در نمیاد دلیلش چیه

قاسم زاده
Reply to  مهدی
1 سال گذشته

سلام، متوجه سوالتون نشدم اگه تخم داخل تخمدانش گیر کرده مخرج پرنده رو کمی چرب کنید و یک قطره روغن زیتون تو دهانش بچکونید. از پت شاپ ها و داروخانه دامپزشکی داروی ضد چشبندگی تخمدان هم میتونید تهیه کنید. دلیل گیرکردن تخم در داخل شکم پرنده هم متعدده مثل کمبود کلسیم و فسفر، چربی گرفتن ، استرس، بیماری و …

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت