ساخت دستگاه جوجه کشی در منزل

جوجه کشی با استفاده از دستگاه های جوجه کشی دست ساز در منزل از جمله تفریحاتی که است که بسیاری از افراد علاقه به انجام آن دارند. طبیعی است که دستگاه های جوجه کشی دست ساز به اندازه ماشین های جوجه کشی خانگی و اتوماتیک و هوشمند قابلیت و کیفیت و راندمان ندارند ولی در عین حال اگر صحیح و اصولی ساخته شوند میتوانند کارا باشند حال در نظر داریم در این صفحه به اموزش ساخت چند نوع ماشین جوجه کشی بپردازیم.

پکیج شماره یک ساخت دستگاه جوجه کشی
پکیج شماره یک ساخت دستگاه جوجه کشی

پکیج شماره یک آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی در منزل پکیج یک :
در پکیج شماره یک ساده ترین راه ساخت دستگاه جوجه کشی در منزل را برای شما آموزش می دهیم که کمترین هزینه را برای شما در بر خواهد داشت. برای ساخت این ماشین جوجه کشی فقط کافیست یک کارتن ضخیم کاغذی در ابعاد حدودی ۶۰*۶۰*۶۰ سانتی متر فراهم کنید. سپس یک لامپ ۴۰ وات با جای لامپ تهیه کرده و به برق وصل نموده و در داخل دستگاه جوجه کشی قرار دهید. سپس یک ظرف پلاستیکی نسبتا عریض تهیه کرده و پر از آب نمایید و داخل ماشین جوجه کشی خود قرار دهید. بعد از ان نوبت به این می رسد که حداقل دو سوراخ نیم سانتی متری در سوراخ ایجاد نمایید.
حال یک دماسنج الکلی را که با قیمت ارزان میتوانید از هر داروخانه ای تهیه فرمایید در داخل جعبه قرار دهید و لامپ را روشن نمایید دقت کنید که دمای داخل ماشین جوجه کشی که ساخته اید باید حدفاصل ۳۶٫۵ تا ۳۸٫۵ درجه باشد اگر که داخل دستگاه گرم تر بود سوراخ بیشتری ایجاد نمایید و اگر سردتر بود از لامپ بزرگتری استفاده کنید.

ساخت دستگاه جوجه کشی در منزل
اکنون میتوانید تخم های نطفه دار خود را در داخل این ماشین جوجه کشی قرار دهید. حتما از تخم های نطفه دار تازه استفاده کنید و حتما هر روز چهار تا هشت مرتبه با دست تخم ها رو بچرخونید تا گرما و رطوبت به هر دو طرف تخم ها برسه یادتون باشه که عمل چرخش رو تا ۱۹ روز ادامه بدین و در سه روز آخر به جای یک ظرف آب دو تا ظرف آب در داخل ماشین جوجه کشی دست سازتون قرار بدین و مطمئن باشید که اگر این کار رو صحیح انجام بدین تعداد زیادی از تخم هاتون به جوجه تبدیل میشه در طول دوره جوجه کشی هر موقع آب داخل ظرف آبتون تموم شد اون رو پر از آب کرده و دوباره داخل دستگاه قرار بدین تا در فرایند جوجه کشی مشکلی پیش نیاد.
در نوع ساخت دستگاه جوجه کشی کم حجم ترین و ارزان ترین نوع ماشین جوجه کشی دست ساز خانگی هست و تقریبا هیچ مبلغی بابت اون شما پرداخت نمی کنید. بایستی دقت داشته باشین که عمل چرخش رو حتما انجام بدین و از تخم مرغ های تازه و خوش شکل که نه زیاد بزرگ باشن و نه زیاد کوچیک استفاده کنید حتما از تخم مرغ های محلی که مرغ و خروس باهم و در کنار هم بودن استفاده کنید تا تخم هاتون نطفه دار باشن با توجه به اینکه دستگاه های جوجه کشی دست ساز راندمان کمی دارند حتما سعی کنید حداقل ۱۰ تا تخم داخل دستگاه قرار بدین تا تعدادی از آنها به جوجه تبدیل بشن.

ساخت ماشین جوجه کشی ساده

اگر سوالی در مورد ساخت این ماشین جوجه کشی داشتین در پایین صفحه در قسمت نظرات بنویسید تا پاسخ تون رو بدیم
لوازمی که برای ساخت پکیج شماره یک دستگاه جوجه کشی احتیاج دارید عبارت است از:

  • یک لامپ ۶۰ تا ۴۰ وات یادتون باشه که باید از لامپ های قدیمی استفاده کنید نه لامپ های کم مصرف
  • یک جعبه مقوایی ضخیم
  • یک دماسنج الکلی
  • دو تا ظرف پلاستیکی که آب داخلشون بذارین

یادتون باشه که دمای داخل جعبه در شب و روز شاید با هم فرق بکنه و سعی کنین ترتیبی بدین که دمای داخل جعبه هیچ وقت از رنج ذکر شده خارج نشه
در روزهای آینده پکیج های بهتری از نحوه ساخت دستگاه جوجه کشی برای شما خواهم نوشت

پکیج-شماره-دو-ساخت-دستگاه-جوجه-کشی.jpg
پکیج-شماره-دو-ساخت-دستگاه-جوجه-کشی.jpg

ساخت دستگاه جوجه کشی در منزل پکیج دو

در پکیج شماره دو ساخت یک دستگاه جوجه کشی با کیفیت تر و البته اندکی گران تر از پکیج شماره یک را به شما آموزش میدهم

برای ساخت این پکیج شما به تجهیزات زیر نیاز خواهید داشت:

  • بردجوجه کشی مدل H3
  • یک قوطی ۶۰*۶۰*۶۰ ترجیحا از جنس چوب یا ام دی اف یا کارتن پلاست
  • یک المنت ۱۲ ولت کوچک
  • یک ترانس ۱۲ ولت معمولی

با توجه به استفاده از برد دیجیتالی  ( که شما میتوانید آن را از گروه صنعتی اسکندری تهیه فرمایید ) انتظار بر این است که این ماشین جوجه کشی دست ساز کیفیت بسیار بالای داشته باشد و در واقع اگر صحیح ساخته شود میتوان این دستگاه را جزء ماشین های جوجه کشی دست ساز  و با کیفیت دانست. و در عین حال ساخت ان نیز با توجه به وجود همین برد بسیار ساده تر و آسان تر میباشد.

برد H3
برد H3

ابتدا جعبه مورد نظر را با استفاده از دستمال خیس و تاید ضد عفونی نموده و کاملا تمیز نمایید. سپس المنت ۱۲ ولت را در داخل دستگاه قرار داده و سوکت آن را به برد دیجیتالی اچ۳ وصل کنید. اگر چناچه از المنت های فن دار استفاده کنید مطمئنا جواب دهی و راندمان کاری بالاتر خواهد رفت . سپس یک کاسه را پر از آب نموده و در داخل جعبه قرار دهید عنایت داشته باشید که در طول دوره جوجه کشی همیشه داخل این کاسه باید پر از آب باشد و هرگز نباید اجازه داد که آب آن تبخیر شده و به اتمام برسد.

آداپتور ۱۲ ولت را به برق شهری متصل نموده و سوکت خرجوی آن را به برد اچ ۳ متصل نمایید حالا فقط کافیست که چهار سوراخ حداقل ۵ میلی متری در جعبه خود ایجاد نمایید. همان طور که قبلا هم عرض کردم برای ساخت این ماشین جوجه کشی در منزل بهتر است از جعبه با جنس ام دی اف استفاده کنید هرچند کارتن پلاست و یا حتی کارتن معمولی هم اگر ضخیم باشد میتواند جواب گوی این کار باشد.

المنت دستگاه جوجه کشی
المنت دستگاه جوجه کشی

حال که سوراخ ها را ایجاد کردید تخم های نطفه دار خود را در داخل دستگاه قرار دهید و فقط نوع تخم را وارد برد اچ۳ نمایید یعنی اگر از تخم بلدرچین ، کبک ، مرغ ، بوقلمون ، غاز و یا اردک استفاده میکنید دکمه مربوط به همان پرنده را در برد اچ ۳ بفشارید  البته این برد توانایی جوجه کشی از سایر پرندگان را نیز دارا میباشد.

حال تنها کاری که باید انجام دهید هر روز ۴ تا ۸ مرتبه تخم ها را با استفاده از دست بچرخانیید و تا جنین در داخل تخم به پوسته تخم مرغ نچسبد و همین طور در ۱۹ روز اول این برنامه را ادامه دهید. در سه روز آخر حتما ظرف آب را دو تا کنید و به جای یک کاسه آب از دو کاسه آب استفاده کنید. اگر از تخم تازه نطفه دار استفاده کنید مطمئنا تعداد قابل توجهی از تخم های شما تبدیل به جوجه خواهند شد.

مورد بسیار مهم در مورد پکیج جوجه کشی شماره دو میتوان به این اشاره کرد که چون این دستگاه با برق ۱۲ ولت کار میکند خطر برق گرفتگی در آن صفر است و علاوه بر راندمان بالاتر دارای ایمنی بسیار بیشتری نیز هست.

البته باز هم لازم به ذکر میدانم عرض کنم که در ۹۹ درصد مواقع دستگاه های جوجه کشی دست سازی که با آموزش های من در خانه می سازید نمی توانند کیفتی برابر با یک دستگاه جوجه کشی کارخانه ساز داشته باشند ولی میتوانند حس کنج کاوی شما را ارضاء کرده و شما را هیجان زده نمایند. چرا که دستگاه های جوجه کشی کارخانه ساز تحت نظر مهندسین مکانیک و الکترونیک و دامپزشکان مجرب و کار آزموده و با دقت بالا و سرمایه گذاری بسیار سنگین تولید می شوند و معمولا چندین مرحله تست و کنترل کیفی را پشت سر می گذارند تا به دست شما برسند.